Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona Lasu

Ochrona lasu jest i będzie jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki leśnej .

       Podstawowym obiektem jej działalności jest ekosystem leśny, co oznacza, ze cele ochronne odnoszą się nie tylko do drzewostanu, lecz także do biotopu i całej biocenozy, a więc do wszystkich elementów składowych lasu (takich jak drzewostan, gleba, ściółka, runo, podszyt, fauna, flora i in.) .

       Głównymi celami ochrony ekosystemów leśnych są :

a)    zapewnienie ochrony wszystkich lasów, a szczególnie takich elementów ekosystemu leśnego, jak drzewostany, materia organiczna, czy rzadkie składniki biocenoz leśnych,

b)    godzenie gospodarczego rozwoju kraju z ochroną przyrody i wykorzystaniem zasobów leśnych,

c)    poprawa zdrowotności ekosystemów leśnych poprzez zwiększenie biologicznej odporności drzewostanów na działanie szkodotwórczych czynników biotycznych, abiotycznych i antropogenicznych,

d)    regulowanie intensywności użytkowania zasobów leśnych oraz funkcji ochronnych, społecznych i innych pełnionych przez las, tak aby czynności te nie mogły zagrozić trwałości lasów i nie wpływały negatywnie na stan drzewostanów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Submisja

Submisja

Pracownicy Nadleśnictwa Leżajsk zwiedzili X Submisję Drewna Cennego "Lubelska Jesień 2019".

Zwiedzanie w Nadleśnictwie Krasnystaw rozpoczęliśmy od obejrzenia siedziby Nadleśnictwa Krasnystaw, które zostało gruntownie wyremontowane i przebudowane. Następnie przejechaliśmy na miejsce, gdzie przygotowano X Submisję Drewna Cennego "Lubelska Jesień 2019". Submisja w RDLP w Lublinie odbywa się od 2010 r. a klientami są przedsiębiorcy krajowi oraz z rynku europejskiego (Austrii, Niemiec, Estonii, Francji, Czech). Rekordowa cena średnia wyniosła ponad 3 079 zł i była przeszło o 400 zł wyższa od dotychczasowej, którą lubelskim leśnikom udało się zanotować podczas zeszłorocznej edycji. Kolejnym punktem wyjazdy było zwiedzanie grupy drzew pomnikowych modrzewia polskiego, których średni wiek wynosił 150 – 200 lat, następnie przejechaliśmy pod Kapliczkę pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kapliczka ta upamiętnia pobyt w klasztorze w Żułowie ks. Stefana Wyszyńskiego, który ukrywał się tam przed Niemcami od listopada 1941 r. do czerwca 1942 r. W tym miejscu Ks. Stefan Wyszyński często się modlił a także udzielał sakramentów partyzantom AK Rejonu Skierbieszowskiego.

tekst. Mariusz Rydzik

fot. Marek Kurtiak