Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona Lasu

Ochrona lasu jest i będzie jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki leśnej .

       Podstawowym obiektem jej działalności jest ekosystem leśny, co oznacza, ze cele ochronne odnoszą się nie tylko do drzewostanu, lecz także do biotopu i całej biocenozy, a więc do wszystkich elementów składowych lasu (takich jak drzewostan, gleba, ściółka, runo, podszyt, fauna, flora i in.) .

       Głównymi celami ochrony ekosystemów leśnych są :

a)    zapewnienie ochrony wszystkich lasów, a szczególnie takich elementów ekosystemu leśnego, jak drzewostany, materia organiczna, czy rzadkie składniki biocenoz leśnych,

b)    godzenie gospodarczego rozwoju kraju z ochroną przyrody i wykorzystaniem zasobów leśnych,

c)    poprawa zdrowotności ekosystemów leśnych poprzez zwiększenie biologicznej odporności drzewostanów na działanie szkodotwórczych czynników biotycznych, abiotycznych i antropogenicznych,

d)    regulowanie intensywności użytkowania zasobów leśnych oraz funkcji ochronnych, społecznych i innych pełnionych przez las, tak aby czynności te nie mogły zagrozić trwałości lasów i nie wpływały negatywnie na stan drzewostanów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Żubr” odwiedził Głuszce

„Żubr” odwiedził Głuszce

W środę 05.09.2018 roku leśnicy Nadleśnictwa Lutowiska zapoznali się z hodowlą głuszców w Ośrodku Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk.

W środę 05.09.2018 roku leśnicy Nadleśnictwa Lutowiska zapoznali się z hodowlą głuszców w Ośrodku Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk. W trakcie spotkania Pani Anna Bukowska Leśniczy Ośrodka Hodowli Głuszca zapoznała leśników z Lutowisk z historią i etapami rozwoju Ośrodka.

Na początku lat 90 myśliwi z kół leżajskich: Koła „Dzik” – Pan Stanisław Bukowski, Stanisław Siuzdak i Eugeniusz Gwiazdowski oraz  Koła „Polana” Pan Lech Steliga i Stanisław Kosakowski zainicjowali hodowlę głuszca  z przeznaczeniem do wsiedleń. Zlokalizowali ją w leśnictwie Brzóza Królewska. Koszty prowadzenia hodowli sprawiły, że w 1994 roku hodowlę przejęło Nadleśnictwo Leżajsk. Według koncepcji prof. R. Graczyka- ówczesnego opiekuna naukowego- hodowla miała być jak najbardziej zbliżona do warunków, które głuszec preferuje w naturalnych warunkach. W późniejszych latach zmieniono koncepcję hodowli i przebudowano wolierę oraz w 2017 r. wybudowano nową wolierę hodowlaną i wolierę „izolatkę”.

Stado podstawowe składa się z 32 sztuk ptaków- 10 kogutów i 22 kur.

Pani Bukowska przedstawiła główne zagrożenia i problemy hodowlane związane z prowadzoną hodowlą oraz uzyskiwane efekty hodowlane.

Leśnicy z Lutowisk zwiedzili Ośrodek i zostali zapoznani z nowymi inwestycjami realizowanymi na terenie Ośrodka, w tym budową woliery pokazowej z salą do prowadzenia zajęć edukacyjnych oraz infrastrukturą towarzyszącą.

Na pytanie-  Co się dzieje z wyhodowanymi głuszcami? -Pan Mariusz Rydzik Inżynier Nadzoru poinformował leśników z Lutowisk, że młode ptaki na przełomie miesiąca lipiec/sierpień przekazywane są do Nadleśnictwa Ruszów RDLP Wrocław i Nadleśnictwa Głęboki Bród RDLP Białystok do wsiedleń realizowanych w ramach Programu Lief + .

Po zwiedzeniu Ośrodka -aby nie niepokoić ptaków – dalsza część spotkania odbyła się na Szkółce Wydrze, gdzie już czekali leśnicy z Nadleśnictwa Leżajsk.

Dyskutowano nie tylko o Głuszcach, ale także o bieżących problemach leśnych. Nasi goście przedstawili aktualne problemy związane z działalnością grup ekologicznych i ich presją w codziennej pracy leśnika.