Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk znajdują się trzy Obszary chronionego krajobrazu o łącznej pow. 11267,20 ha

 

- Brzóźniański OChK 5348,90 ha
- Kuryłowski OChK 3634,88 ha
- Zmysłowski OChK 2283,42 ha
 
Brzóźniański Obszar Chronionego Krajobrazu powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Rzeszowskiego Nr 35/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie zasad zagospodarowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa rzeszowskiego, (Dz. Urz. Woj. Rzeszowskiego Nr 7, poz. 74). W granicach województwa podkarpackiego jego status prawny określa Rozporządzenie Nr 76/05 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 października 2005 r. w sprawie Brzóźniańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Podkarp. z dnia 7 listopada 2005 r., nr 138, poz. 2102 z 2005 r.; z późniejszymi zmianami).
Obszar zlokalizowany jest na terenie gmin: Leżajsk i Nowa Sarzyna w powiecie leżajskim, Rakszawa i Żołynia w powiecie łańcuckim, Sokołów Małopolski w powiecie rzeszowskim.
Całkowita powierzchnia Obszaru wynosi 11 735 ha. W całości położony jest w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. W jego obrębie grunty Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa zajmują 5348,90 ha.
 
Kuryłowski Obszar Chronionego Krajobrazu powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Rzeszowskiego Nr 35/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie zasad zagospodarowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa rzeszowskiego (Dz. Urz. Woj. Rzeszowskiego Nr 7, poz. 74). W granicach województwa podkarpackiego jego status prawny określa Rozporządzenie Nr 78/05 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 października 2005 r. w sprawie Kuryłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Podkarp. z dnia 7 listopada 2005 r., nr 138, poz. 2104 z 2005 r.; z późniejszymi zmianami).
Obszar zlokalizowany jest na terenie gmin: Kuryłówka i Leżajsk w powiecie leżajskim.
Całkowita powierzchnia Obszaru wynosi 13 500 ha. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa zajmuje on 11838,47 ha, w tym grunty Nadleśnictwa – 3634,88 ha.
 
Zmysłowski Obszar Chronionego Krajobrazu powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Rzeszowskiego Nr 35/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie zasad zagospodarowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa rzeszowskiego, (Dz. Urz. Woj. Rzeszowskiego Nr 7, poz. 74). W granicach województwa podkarpackiego jego status prawny określa Rozporządzenie Nr 82/05 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 października 2005 r. w sprawie Zmysłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Podkarp. z dnia 7 listopada 2005 r., nr 138, poz. 2108 z 2005 r.; z późniejszymi zmianami).
Obszar zlokalizowany jest na terenie gmin: Grodzisko Dolne i Leżajsk w powiecie leżajskim, Białobrzegi i Żołynia w łańcuckim.
Całkowita powierzchnia Obszaru wynosi 6 310 ha. W całości położony jest w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. W jego obrębie grunty Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa zajmują 2283,42 ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VIII podkarpackie manewry ochotniczych oddziałów kawalerii

VIII podkarpackie manewry ochotniczych oddziałów kawalerii

W rocznicę 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 1 czerwca 2018r. na terenie Nadleśnictwa Leżajsk , odbyły się VIII podkarpackie manewry ochotniczych oddziałów kawalerii .

       W bieżącym roku manewry zorganizował ochotniczy oddział mający siedzibę w Wierzawicach koło Leżajska , występujący w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego dowodzonego przez Rotmistrza Pawła Guzego .  

       Manewry swoim charakterem nawiązywały do tradycji polowych szkoleń Kawalerii II RP . W manewrach uczestniczyło przeszło pięćdziesięciu kawalerzystów. Zostali podzieleni na sekcje i mieli za zadanie przejechać wyznaczoną na mapie trasą a po drodze odszukiwać historyczne kapliczki . Po terenie lasów Nadleśnictwa Leżajsk przejeżdżali wyznaczonym szlakiem konnym i leśnymi szlakami , których przebieg został wcześniej uzgodniony i zaznaczony na mapie. Pogoda dopisała i wszystkie sekcje zameldowały się w miejscu noclegu , który zlokalizowany został w leśnictwie Brzóza niedaleko historycznej kapliczki na „Kudłaczu „ . Obok kapliczki zebrali się wszyscy uczestnicy manewrów , wszystkie sekcje w szyku na koniach wraz z przybyłymi pracownikami Nadleśnictwa Leżajsk oraz mieszkańcami okolicznych wiosek. Wszyscy przybyli byli zauroczeni pięknie prezentującymi się kawalerzystami na pięknych koniach głównie rasy małopolskiej i arabami .

       Zastępca Nadleśniczego Mariusz Pelc wraz z Leśniczym Stanisławem Bukowskim oficjalnie powitali ochotnicze oddziały . Zastępca Nadleśniczego następnie opowiedział zebranym krótką historię wybudowania w lesie kapliczki i nawiązał do współpracy służb leśnych z partyzantami , żołnierzami w tym oczywiście kawalerią w okresach wojen i niewoli . Następnie Rotmistrz Paweł Guzy w imieniu wszystkich oddziałów podziękował służbom leśnym Nadleśnictwa Leżajsk za umożliwienie przeprowadzenia manewrów i pomoc logistyczną . Wyraził w imieniu kawalerzystów podziw nad wyglądem tutejszych lasów i uznanie nad efektami prowadzonej gospodarki leśnej. Tym uroczystym akcentem zakończono tą część manewrów i oddziały udały się na nocleg oczywiście w lesie , tak jak to czyniły dawniej .