Wydawca treści Wydawca treści

Szkody Łowieckie

Szacowanie szkód łowieckich

Składanie wniosków

Na podstawie art. 46.  3. Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. O zmianie ustawy  - prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (dz.u. 2018 poz. 651)

Wniosek o szacowanie szkód łowieckich właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

Wniosek powienien zawierać:

  1. Imię nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych
  2. Wskazanie miejsca wystąpienia szkody
  3. Wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego 

Łowiectwo

       Zwierzyna jest trwałym i nierozłącznym składnikiem ekosystemów leśnych. Celem prowadzonej na terenie Nadleśnictwa Leżajsk gospodarki łowieckiej jest utrzymanie stabilności populacji poszczególnych gatunków łownych przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości lasu oraz możliwie niskim poziomie szkód w uprawach rolnych.

       Łowiectwo w Polsce regulowane jest przez ustawę z 13 października 1995 r. „Prawo łowieckie". Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego i oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

       Cele gospodarki łowieckiej są ściśle określone w art. 3 ustawy „Prawo łowieckie".

1. Ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych.

2. Ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny.

3. Uzyskanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego.

4. Spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.

       Zasady gospodarki łowieckiej określają zasady działalności łowieckiej w zakresie ochrony, hodowli i pozyskania zwierzyny. Gospodarka ta prowadzona jest w obwodach łowieckich, przez dzierżawców lub zarządców w oparciu o roczne plany łowieckie, sporządzone przez dzierżawców lub zarządców obwodów po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta  miasta) i zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. W obwodach nie wydzierżawionych ( Ośrodki Hodowli Zwierzyny ), roczne plany łowieckie zatwierdza  Dyrektor Regionalnej Dyrekcji PGL LP.

       Nadleśnictwo Leżajsk prowadzi nadzór nad gospodarka łowiecką na czternastu obwodach łowieckich w ośmiu kołach łowieckich:

1.    Koło Łowieckie „Dzik" Leżajsk

2.    Koło Łowieckie „Wydra" Dębno

3.    Koło Łowieckie „Kuropatwa" Żołynia

4.    Koło Łowieckie „Ryś" Łańcut

5.    Koło Łowieckie „Polana" Nowa Sarzyna

6.    Koło Łowieckie „Bażant" Przeworsk

7.    Koło Łowieckie „Diana" Łańcut

8.    Koło Łowieckie „Towarzystwo Myśliwych" Rzeszów 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VIII podkarpackie manewry ochotniczych oddziałów kawalerii

VIII podkarpackie manewry ochotniczych oddziałów kawalerii

W rocznicę 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 1 czerwca 2018r. na terenie Nadleśnictwa Leżajsk , odbyły się VIII podkarpackie manewry ochotniczych oddziałów kawalerii .

       W bieżącym roku manewry zorganizował ochotniczy oddział mający siedzibę w Wierzawicach koło Leżajska , występujący w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego dowodzonego przez Rotmistrza Pawła Guzego .  

       Manewry swoim charakterem nawiązywały do tradycji polowych szkoleń Kawalerii II RP . W manewrach uczestniczyło przeszło pięćdziesięciu kawalerzystów. Zostali podzieleni na sekcje i mieli za zadanie przejechać wyznaczoną na mapie trasą a po drodze odszukiwać historyczne kapliczki . Po terenie lasów Nadleśnictwa Leżajsk przejeżdżali wyznaczonym szlakiem konnym i leśnymi szlakami , których przebieg został wcześniej uzgodniony i zaznaczony na mapie. Pogoda dopisała i wszystkie sekcje zameldowały się w miejscu noclegu , który zlokalizowany został w leśnictwie Brzóza niedaleko historycznej kapliczki na „Kudłaczu „ . Obok kapliczki zebrali się wszyscy uczestnicy manewrów , wszystkie sekcje w szyku na koniach wraz z przybyłymi pracownikami Nadleśnictwa Leżajsk oraz mieszkańcami okolicznych wiosek. Wszyscy przybyli byli zauroczeni pięknie prezentującymi się kawalerzystami na pięknych koniach głównie rasy małopolskiej i arabami .

       Zastępca Nadleśniczego Mariusz Pelc wraz z Leśniczym Stanisławem Bukowskim oficjalnie powitali ochotnicze oddziały . Zastępca Nadleśniczego następnie opowiedział zebranym krótką historię wybudowania w lesie kapliczki i nawiązał do współpracy służb leśnych z partyzantami , żołnierzami w tym oczywiście kawalerią w okresach wojen i niewoli . Następnie Rotmistrz Paweł Guzy w imieniu wszystkich oddziałów podziękował służbom leśnym Nadleśnictwa Leżajsk za umożliwienie przeprowadzenia manewrów i pomoc logistyczną . Wyraził w imieniu kawalerzystów podziw nad wyglądem tutejszych lasów i uznanie nad efektami prowadzonej gospodarki leśnej. Tym uroczystym akcentem zakończono tą część manewrów i oddziały udały się na nocleg oczywiście w lesie , tak jak to czyniły dawniej .