Wydawca treści Wydawca treści

Szkody Łowieckie

Szacowanie szkód łowieckich

Składanie wniosków

Na podstawie art. 46.  3. Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. O zmianie ustawy  - prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (dz.u. 2018 poz. 651)

Wniosek o szacowanie szkód łowieckich właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

Wniosek powienien zawierać:

  1. Imię nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych
  2. Wskazanie miejsca wystąpienia szkody
  3. Wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego 

Łowiectwo

       Zwierzyna jest trwałym i nierozłącznym składnikiem ekosystemów leśnych. Celem prowadzonej na terenie Nadleśnictwa Leżajsk gospodarki łowieckiej jest utrzymanie stabilności populacji poszczególnych gatunków łownych przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości lasu oraz możliwie niskim poziomie szkód w uprawach rolnych.

       Łowiectwo w Polsce regulowane jest przez ustawę z 13 października 1995 r. „Prawo łowieckie". Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego i oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

       Cele gospodarki łowieckiej są ściśle określone w art. 3 ustawy „Prawo łowieckie".

1. Ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych.

2. Ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny.

3. Uzyskanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego.

4. Spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.

       Zasady gospodarki łowieckiej określają zasady działalności łowieckiej w zakresie ochrony, hodowli i pozyskania zwierzyny. Gospodarka ta prowadzona jest w obwodach łowieckich, przez dzierżawców lub zarządców w oparciu o roczne plany łowieckie, sporządzone przez dzierżawców lub zarządców obwodów po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta  miasta) i zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. W obwodach nie wydzierżawionych ( Ośrodki Hodowli Zwierzyny ), roczne plany łowieckie zatwierdza  Dyrektor Regionalnej Dyrekcji PGL LP.

       Nadleśnictwo Leżajsk prowadzi nadzór nad gospodarka łowiecką na czternastu obwodach łowieckich w ośmiu kołach łowieckich:

1.    Koło Łowieckie „Dzik" Leżajsk

2.    Koło Łowieckie „Wydra" Dębno

3.    Koło Łowieckie „Kuropatwa" Żołynia

4.    Koło Łowieckie „Ryś" Łańcut

5.    Koło Łowieckie „Polana" Nowa Sarzyna

6.    Koło Łowieckie „Bażant" Przeworsk

7.    Koło Łowieckie „Diana" Łańcut

8.    Koło Łowieckie „Towarzystwo Myśliwych" Rzeszów 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Goście z RDLP Gdańsk

Goście z RDLP Gdańsk

We wtorek 02.10.2018 roku leśnicy RDLP Gdańsk w ramach wyjazdu zawodowego przebywali na terenie Nadleśnictwa Leżajsk.

       W trakcie wizyty realizowano program zawodowo-turystyczny, a mianowicie:

-Zwiedzanie zamku Potockich w Łańcucie

-Zagroda Garncarska

-Ośrodek Hodowli Głuszca

-Plantacje nasienne

-Wyłączone Drzewostany Nasienne

-Gospodarstwo szkółkarskie

       Leśnicy z Gdańska zostali oczarowani walorami historycznymi i estetycznymi Zamku Potockich w Łańcucie- wg. prezentowanej opinii- tak odrestaurowany i utrzymany  obiektu jest „perełką” Polskiej kultury narodowej i świetnie zachowanym dziedzictwem.

       Następnie zwiedzano „Zagrodę Garncarską” w Medyni Głogowskiej z pokazem pracy rzemieślniczej -„wymierającego zawodu” –garncarza. W trakcie pokazu na oczach leśników wykonany został kufel do piwa i wazon na kwiaty. Kufel z napisem „RDLP Gdańsk 2018” zostanie wypalony w piecu garncarskim i przesłany na pamiątkę do Gdańska.

       W ramach programu zawodowego zaprezentowano zagadnienia związane z  hodowlą głuszców w Ośrodku Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk. W trakcie spotkania Pani Anna Bukowska -Leśniczy Ośrodka Hodowli Głuszca- zapoznała leśników z Gdańska z historią i etapami rozwoju Ośrodka oraz z sukcesami i porażkami w hodowli. Leśnicy zostali poinformowani, że „leżajskie” głuszce od 2012 roku są wsiedlane w ramach reintrodukcji przez Nadleśnictwo Ruszów na terenie Borów Dolnośląskich i przez Nadleśnictwo Głęboki Bród na terenie Puszczy Augustowskiej.

       Leśnicy z Gdańska zwiedzili Ośrodek i zostali zapoznani z nowymi inwestycjami realizowanymi na terenie Ośrodka, w tym budową woliery pokazowej z salą do prowadzenia zajęć edukacyjnych oraz infrastruktury towarzyszącej.

       Następnie zaprezentowano zagadnienia związane z gospodarką nasienno-szkółkarską. W Nadleśnictwie Leżajsk założono 10 plantacji nasiennych, 1 plantacyjną uprawę nasienną, uznano 34 ha  Wyłączonych Drzewostanów Nasiennych, 325 ha Gospodarczych Drzewostanów Nasiennych, 37 Drzew Matecznych oraz Źródła Nasion. Baza nasienna jest jedynym źródłem nasion do produkcji szkółkarskiej w Nadleśnictwie oraz dla Nadleśnictw z terenu RDLP Krosno. „Produkcja” sadzonek prowadzona jest w  szkółce leśnej na powierzchni ok 5,00 ha na potrzeby własne nadleśnictwa oraz na zaopatrzenie lasów niepaństwowych i na zalesienia w ramach PROW. Produkcja odbywa się w technologii kontenerowej, inspektach i tradycyjnie w uprawie polowej. Zaprezentowano nowoczesną chłodnię do przechowywania sadzone i nasion oraz komorę do stratyfikacji nasion. Leśniczy Hubert Bełz przedstawił aplikację komputerową do obsługi i sterowania deszczownią.

       Na zakończenie wizyty przy wspólnym ognisku dyskutowano o bieżących problemach zawodowych leśników ze „skrajnych” Dyrekcji i wymieniano się doświadczeniami.