Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

 

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Leżajsk prowadzona jest na podstawie planu urządzenia lasu, sporządzonego na lata 2022-2031.

Obowiązujący Plan został zatwierdzony przez Ministra Środowiska, pismem DLŁ-WGL.8100.38.2022.LP z dnia 29 sierpnia 2022 roku.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zwalczanie pędraków

Zwalczanie pędraków

Od 08.05.2017 roku na terenie Nadleśnictwa Leżajsk prowadzona jest akcja ograniczania szkód od pędraków.

       Na wniosek Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych,  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał jednorazową zgodę na zastosowanie Dursbanu  w celu ograniczenia szkód od pędraków.

       Dursban jest stosowany doglebowo w celu „odstraszenia" żerujących pędraków od systemów korzeniowych rosnących sadzonek na uprawach. Aplikowany jest z trzech stron rosnącej sadzonki, tworząc strefę odstraszająca pędraki, pęfraki nie uszkadzają korzeni.

       W oparciu o wyniki badania zapędraczenia gleby z 2015 i 2016 roku oraz badania kontrolne z wiosny 2017 roku wytypowano uprawy najbardziej zagrożone szkodami. Zabiegi przeprowadzono na terenie pięciu leśnictwach na powierzchni 10.32 ha. Wykonany zabieg „zabezpiecza"systemy korzeniowe na ok. trzy miesiące /okres działania środka/.

       W miesiącu lipcu Nadleśnictwo planuje powtórzyć zabieg, aby zabezpieczyć uprawy do końca sezonu wegetacyjnego i okresu żerowania pędraków.

       Jest to -na dzień dzisiejszy - jedyny skuteczny sposób na ograniczenie szkód od pędraków.

Zenon Szkamruk