Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Delegacja z Ukrainy

Delegacja z Ukrainy

W dniu 25.04.2017r w Nadleśnictwie Leżajsk przebywała pięcioosobowa delegacja pracowników Parku Narodowego „Sokoliwskie Beskidy".

Celem wizyty leśników z Ukrainy było zapoznanie się z hodowlą Głuszca prowadzoną w Nadleśnictwie Leżajsk w Ośrodku Hodowli Głuszca.

Po przywitaniu gości w biurze Nadleśnictwa Leżajsk, zaprezentowano krótka informację o Nadleśnictwie i Ośrodku Hodowli Głuszca.

Następnie na terenie Ośrodka Hodowli Głuszca Pani Anna Bukowska- Leśniczy ds. hodowli Głuszca zapoznała Gości z historią powstania hodowli i jej rozwojem. Omówiła aktualny stan stada podstawowego, który liczy  obecnie 23 osobniki dorosłe. Przedstawiła również efekty  ostatnich lat,  zwiększenie stada podstawowego o 12 ptaków oraz przekazane młode Głuszce do wsiedleń w liczbie 78 ptaków,  w 2015 roku przekazano również  dwa Głuszce- koguty do ZOO w Warszawie.

Goście z Ukrainy interesowali się problemami związanymi z prowadzeniem hodowli, infrastrukturą oraz kosztami.

Jak wynika z wypowiedzi Leśników z Ukrainy, planują założenie podobnej hodowli na terenie swojego Parku Narodowego w celu prowadzenia wsiedleń.

Tekst i zdjęcia: Zenon Szkamruk