Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk zlokalizowanych jest siedem Pomników przyrody

 

- istniejące 7 obiektów
- projektowane 1 obiekt
 
Pomniki przyrody istniejące
Na gruntach Nadleśnictwa Leżajsk znajduje się 7 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. Są to wyłącznie pomniki przyrody ożywionej obejmujące: 41 modrzewi polskich Larix decidua subsp. polonica, 29 buków zwyczajnych Fagus sylvatica oraz 1 dęba szypułkowego Quercus robur. Żaden z pomników nie został ujęty w Obwieszczeniu Woj. Podkarp. z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie wykazu aktów prawa miejscowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z dnia 31 marca 1999 r. Nr 5 poz. 100), w związku z czym obecnie żaden z nich formalnie nie jest objęty ochroną.
 
Pomniki przyrody projektowane
Do ochrony w formie pomników przyrody na terenie Nadleśnictwa zaproponowano jeden obiekt – aleję modrzewiową prowadzącą do pałacyku w Julinie, która składa się z 115 drzew: 109 modrzewi europejskich i 6 buków zwyczajnych. Najgrubsze drzewo liczy 338 cm obwodu. Aleja wpisana jest do Państwowego Rejestru Zabytków.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wizyta hodowców

Wizyta hodowców

Wizyta hodowców głuszca kantabryjskiego w Ośrodku Hodowli Głuszca prowadzonym przy Nadleśnictwie Leżajsk.

W dniach 14 - 16 stycznia Nadleśnictwo Leżajsk odwiedzili specjaliści z ośrodka hodowli głuszca w Królestwach Asturii i Leone, Pani Dr Maria Suarez Alvarez – Narodowy Koordynator projektu hodowli głuszca kantabryjskiego oraz Pan Daniel Pinto Parada z Samorządu Regionalnego Castilla Leone odpowiedzialny za projekt głuszca kantabryjskiego w Castilla Leone.

W trakcie wizyty nasi goście zapoznali się ze sposobem hodowli głuszca w naszym ośrodku od procesu inkubacji jaj, wychowu młodych pisklaków w odchowalni i boksach do metod postępowania z osobnikami dorosłymi. Hiszpanie zapoznali się również ze sposobem prowadzenia edukacji w ośrodku, gdzie można oglądać ptaki przez lustra weneckie.

Spotkanie przyczyniło się do wymiany dobrych praktyk dotyczących postępowania w hodowli w celu optymalizacji odchowu głuszców.

Sporz. Mariusz Rydzik, fot. Piotr Kowal