Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk zlokalizowanych jest siedem Pomników przyrody

 

- istniejące 7 obiektów
- projektowane 1 obiekt
 
Pomniki przyrody istniejące
Na gruntach Nadleśnictwa Leżajsk znajduje się 7 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. Są to wyłącznie pomniki przyrody ożywionej obejmujące: 41 modrzewi polskich Larix decidua subsp. polonica, 29 buków zwyczajnych Fagus sylvatica oraz 1 dęba szypułkowego Quercus robur. Żaden z pomników nie został ujęty w Obwieszczeniu Woj. Podkarp. z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie wykazu aktów prawa miejscowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z dnia 31 marca 1999 r. Nr 5 poz. 100), w związku z czym obecnie żaden z nich formalnie nie jest objęty ochroną.
 
Pomniki przyrody projektowane
Do ochrony w formie pomników przyrody na terenie Nadleśnictwa zaproponowano jeden obiekt – aleję modrzewiową prowadzącą do pałacyku w Julinie, która składa się z 115 drzew: 109 modrzewi europejskich i 6 buków zwyczajnych. Najgrubsze drzewo liczy 338 cm obwodu. Aleja wpisana jest do Państwowego Rejestru Zabytków.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Spotkanie z dziećmi z Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Laszczynach

Spotkanie z dziećmi z Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Laszczynach

W dniu 8 czerwca Nadleśnictwo Leżajsk gościło dzieci i młodzież z Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Laszczynach.

Tematem przewodnim zajęć z edukacji przyrodniczo-leśnej było rozpoznawanie ptaków i ssaków Polski oraz gatunków drzew występujących w naszych lasach. Nasi goście dowiedzieli się m.in. jak odróżnić między sobą gatunki dębów oraz usłyszeli wiele interesujących wiadomości ze świata drzew iglastych i liściastych. Przedstawiono również krótką biologię, a także ciekawostki z życia m. in. takich gatunków jak: bóbr, wydra, borsuk, jeż, głuszec, sójka, zimorodek, dzięcioł, sowa płomykówka czy myszołów. Po zajęciach kameralnych, które odbyły się w siedzibie Nadleśnictwa Leżajsk, wszyscy udali się na spacer trasą ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Ostoja Bobrowa". Wspólna wyprawa do lasu zakończyła tym samym miłe i pełne wrażeń spotkanie z dziećmi i młodzieżą.

Zdjęcia: www.orew.com.pl

Natalia Szeliga

Tekst: Dominika Szoja