Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk zlokalizowanych jest siedem Pomników przyrody

 

- istniejące 7 obiektów
- projektowane 1 obiekt
 
Pomniki przyrody istniejące
Na gruntach Nadleśnictwa Leżajsk znajduje się 7 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. Są to wyłącznie pomniki przyrody ożywionej obejmujące: 41 modrzewi polskich Larix decidua subsp. polonica, 29 buków zwyczajnych Fagus sylvatica oraz 1 dęba szypułkowego Quercus robur. Żaden z pomników nie został ujęty w Obwieszczeniu Woj. Podkarp. z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie wykazu aktów prawa miejscowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z dnia 31 marca 1999 r. Nr 5 poz. 100), w związku z czym obecnie żaden z nich formalnie nie jest objęty ochroną.
 
Pomniki przyrody projektowane
Do ochrony w formie pomników przyrody na terenie Nadleśnictwa zaproponowano jeden obiekt – aleję modrzewiową prowadzącą do pałacyku w Julinie, która składa się z 115 drzew: 109 modrzewi europejskich i 6 buków zwyczajnych. Najgrubsze drzewo liczy 338 cm obwodu. Aleja wpisana jest do Państwowego Rejestru Zabytków.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Otwarcie nowej kancelarii

Otwarcie nowej kancelarii

W dniu 31.03.2017 r. Nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk dokonał uroczystego otwarcia nowo wybudowanej kancelarii leśnictwa Korniaktów.

Obiekt został wybudowany przez firmę „KELTECH" Leszek Kak. Budowa budynku rozpoczęła się w IV kwartale 2015 roku i została zakończona w 2016 r. Obiekt niepodpiwniczony, wykonany w technologii tradycyjnej, murowanej z pustaków ceramicznych z dachem 2-spadowym krytym dachówką „karpiówką". Budynek pełnił będzie funkcję kancelaryjną. Stara kancelaria mieściła się w budynku Rybakówki. Budynek nie kwalifikował się do remontu ze względu na znaczne zużycie i nieproporcjonalnie wysokie koszty przeprowadzenia prac budowlanych. Leśnictwo Korniaktów obejmuje 1108 ha powierzchni. Dominującym gatunkiem jest sosna, dość licznie występuje buk, dąb, jodła. Na terenie leśnictwa znajdują się stawy rybne po hr. Lubomirskim na powierzchni 30,75 ha. Przez teren leśnictwa przebiegają 2 trasy rowerowe oraz trasa nordic walking. Występują również dość licznie kapliczki św. Franciszka, św. Jana, św. Antoniego, św. Huberta, św. Michała Archanioła. Zlokalizowana jest również droga krzyżowa oraz krzyż AK upamiętniający mszę polową z dnia 20 maja 1944 r. odprawioną w intencji zgrupowania oddziału partyzanckiego AK obwodu Łańcut przed wymarszem na akcję bojową.