Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona Lasu

Ochrona lasu jest i będzie jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki leśnej .

       Podstawowym obiektem jej działalności jest ekosystem leśny, co oznacza, ze cele ochronne odnoszą się nie tylko do drzewostanu, lecz także do biotopu i całej biocenozy, a więc do wszystkich elementów składowych lasu (takich jak drzewostan, gleba, ściółka, runo, podszyt, fauna, flora i in.) .

       Głównymi celami ochrony ekosystemów leśnych są :

a)    zapewnienie ochrony wszystkich lasów, a szczególnie takich elementów ekosystemu leśnego, jak drzewostany, materia organiczna, czy rzadkie składniki biocenoz leśnych,

b)    godzenie gospodarczego rozwoju kraju z ochroną przyrody i wykorzystaniem zasobów leśnych,

c)    poprawa zdrowotności ekosystemów leśnych poprzez zwiększenie biologicznej odporności drzewostanów na działanie szkodotwórczych czynników biotycznych, abiotycznych i antropogenicznych,

d)    regulowanie intensywności użytkowania zasobów leśnych oraz funkcji ochronnych, społecznych i innych pełnionych przez las, tak aby czynności te nie mogły zagrozić trwałości lasów i nie wpływały negatywnie na stan drzewostanów.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zwalczanie pędraków

Zwalczanie pędraków

Od 08.05.2017 roku na terenie Nadleśnictwa Leżajsk prowadzona jest akcja ograniczania szkód od pędraków.

       Na wniosek Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych,  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał jednorazową zgodę na zastosowanie Dursbanu  w celu ograniczenia szkód od pędraków.

       Dursban jest stosowany doglebowo w celu „odstraszenia" żerujących pędraków od systemów korzeniowych rosnących sadzonek na uprawach. Aplikowany jest z trzech stron rosnącej sadzonki, tworząc strefę odstraszająca pędraki, pęfraki nie uszkadzają korzeni.

       W oparciu o wyniki badania zapędraczenia gleby z 2015 i 2016 roku oraz badania kontrolne z wiosny 2017 roku wytypowano uprawy najbardziej zagrożone szkodami. Zabiegi przeprowadzono na terenie pięciu leśnictwach na powierzchni 10.32 ha. Wykonany zabieg „zabezpiecza"systemy korzeniowe na ok. trzy miesiące /okres działania środka/.

       W miesiącu lipcu Nadleśnictwo planuje powtórzyć zabieg, aby zabezpieczyć uprawy do końca sezonu wegetacyjnego i okresu żerowania pędraków.

       Jest to -na dzień dzisiejszy - jedyny skuteczny sposób na ograniczenie szkód od pędraków.

Zenon Szkamruk