Asset Publisher Asset Publisher

Obszary chronionego krajobrazu

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk znajdują się trzy Obszary chronionego krajobrazu o łącznej pow. 11267,20 ha

 

- Brzóźniański OChK 5348,90 ha
- Kuryłowski OChK 3634,88 ha
- Zmysłowski OChK 2283,42 ha
 
Brzóźniański Obszar Chronionego Krajobrazu powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Rzeszowskiego Nr 35/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie zasad zagospodarowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa rzeszowskiego, (Dz. Urz. Woj. Rzeszowskiego Nr 7, poz. 74). W granicach województwa podkarpackiego jego status prawny określa Rozporządzenie Nr 76/05 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 października 2005 r. w sprawie Brzóźniańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Podkarp. z dnia 7 listopada 2005 r., nr 138, poz. 2102 z 2005 r.; z późniejszymi zmianami).
Obszar zlokalizowany jest na terenie gmin: Leżajsk i Nowa Sarzyna w powiecie leżajskim, Rakszawa i Żołynia w powiecie łańcuckim, Sokołów Małopolski w powiecie rzeszowskim.
Całkowita powierzchnia Obszaru wynosi 11 735 ha. W całości położony jest w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. W jego obrębie grunty Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa zajmują 5348,90 ha.
 
Kuryłowski Obszar Chronionego Krajobrazu powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Rzeszowskiego Nr 35/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie zasad zagospodarowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa rzeszowskiego (Dz. Urz. Woj. Rzeszowskiego Nr 7, poz. 74). W granicach województwa podkarpackiego jego status prawny określa Rozporządzenie Nr 78/05 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 października 2005 r. w sprawie Kuryłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Podkarp. z dnia 7 listopada 2005 r., nr 138, poz. 2104 z 2005 r.; z późniejszymi zmianami).
Obszar zlokalizowany jest na terenie gmin: Kuryłówka i Leżajsk w powiecie leżajskim.
Całkowita powierzchnia Obszaru wynosi 13 500 ha. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa zajmuje on 11838,47 ha, w tym grunty Nadleśnictwa – 3634,88 ha.
 
Zmysłowski Obszar Chronionego Krajobrazu powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Rzeszowskiego Nr 35/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie zasad zagospodarowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa rzeszowskiego, (Dz. Urz. Woj. Rzeszowskiego Nr 7, poz. 74). W granicach województwa podkarpackiego jego status prawny określa Rozporządzenie Nr 82/05 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 października 2005 r. w sprawie Zmysłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Podkarp. z dnia 7 listopada 2005 r., nr 138, poz. 2108 z 2005 r.; z późniejszymi zmianami).
Obszar zlokalizowany jest na terenie gmin: Grodzisko Dolne i Leżajsk w powiecie leżajskim, Białobrzegi i Żołynia w łańcuckim.
Całkowita powierzchnia Obszaru wynosi 6 310 ha. W całości położony jest w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. W jego obrębie grunty Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa zajmują 2283,42 ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sztandar Nadleśnictwa Leżajsk

Sztandar Nadleśnictwa Leżajsk

W dniu 04.10.2019r. Dyrektor Regionalnych Lasów Państwowych w Krośnie - Grażyna Zagrobelna podczas obchodów 75-lecia i uroczystej mszy św. w święto św. Franciszka, w Bazylice Leżajskiej O. Bernardynów nadała sztandar Nadleśnictwu Leżajsk.

Uroczystości Jubileuszowe rozpoczęły się uroczystym przemarszem z siedziby Nadleśnictwa do Bazyliki Matki Boskiej Pocieszenia w Leżajsku, przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP z Grodziska Dolnego.

Msza święta jubileuszowa, w intencji wszystkich pracowników Nadleśnictwa została uroczyście koncelebrowana przez Ks. Prałata - Marka Ciska, Ks. Kapelana leśników – Ryszarda Madeja i Kustosza Klasztoru Bernardynów O. Sylwestra Skrywińskiego.

Uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru  odbyła się po modlitwie wiernych, sztandar poświęcił Ks. Kapelan leśników, a Komitet Społeczny Fundacji Sztandaru pod przewodnictwem Bernadety Żak przekazał ufundowany sztandar Grażynie Zagrobelnej Dyrektor RDLP w Krośnie, która po odczytaniu Aktu Nadania i złożenia ślubowania przez Nadleśniczego przekazała sztandar Nadleśniczemu Nadleśnictwa Leżajsk.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk przekazał sztandar „pod straż i opiekę, jako najcenniejszy symbol Nadleśnictwa Leżajsk” Chorążemu pocztu sztandarowego Stanisławowi Bukowskiemu-leśniczemu Leśnictwa Brzóaza.

Sztandar został ufundowany przez załogę Nadleśnictwa oraz Firmy współpracujące z Nadleśnictwem Leżajsk.

Po mszy świętej uczestnicy jubileuszu pod przewodnictwem orkiestry dętej z Pocztem Sztandarowym na czele przemaszerowali do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

W trakcie części oficjalnej Nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk przywitał Gościa uroczystości: Grażynę Zagrobelną Dyrektor RDLP, Nadleśniczych Nadleśnictw sąsiadujących z Nadleśnictwem Leżajsk, Komendantów Policji i Straży Pożarnej, Burmistrzów i Wójtów w terenu Nadleśnictwa Leżajsk, Dyrektorów i Prezesów Instytucji współpracujących z Nadleśnictwem, Przedstawicieli Firm Drzewnych, Właścicieli ZUL oraz pracowników Nadleśnictwa.

Nadleśniczy w swoim wystąpieniem przedstawił historię 75-lecia Nadleśnictwa, oraz nawiązał do realizowanych zadań i celów gospodarki leśnej.

W dalszej części uroczystości Grażyna Zagrobelna Dyrektor RDLP w uznaniu zasług uhonorowała:

- Kordelasami Leśnika Polskiego - Stanisława Bukowskiego – Leśniczego Leśnictwa Brzóza

- Historyczną Cechówką Leśniczego - Zdzisława Koziarza - Leśniczego Leśnictwa Kulno

- za działalność Stowarzyszeniową – srebrną odznaką SITLiD zostali odznaczeni:

  • Paweł Niemiec
  • Krzysztof Ożóg

Dekoracji dokonał Bartłomiej Peret Przewodniczący Zarządu Oddziału SITLiD w Krośnie.

W trakcie uroczystości Goście przekazali listy gratulacyjne i jubileuszowe upominki w formie grawerunków i statuetek.

Część oficjalną zakończył utwór - historyczny hymn leśników (z okresu międzywojennego), skomponowany przez Wiesława Krawczyńskiego – Dyrektora Lasów Ordynacji Potockich w Łańcucie.

Jubileusz został uświetniony przez koncert w wykonaniu : Chóru CANTIAMO pod batutą Barbary Kuczek i orkiestry dętej OSP z Grodziska pod batutą Jakuba Magonia.

Po uroczystościach uczestnicy zostali zaproszeni na uroczysty obiad.