Asset Publisher Asset Publisher

Szkody Łowieckie

Szacowanie szkód łowieckich

Składanie wniosków

Na podstawie art. 46.  3. Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. O zmianie ustawy  - prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (dz.u. 2018 poz. 651)

Wniosek o szacowanie szkód łowieckich właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

Wniosek powienien zawierać:

  1. Imię nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych
  2. Wskazanie miejsca wystąpienia szkody
  3. Wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego 

Łowiectwo

       Zwierzyna jest trwałym i nierozłącznym składnikiem ekosystemów leśnych. Celem prowadzonej na terenie Nadleśnictwa Leżajsk gospodarki łowieckiej jest utrzymanie stabilności populacji poszczególnych gatunków łownych przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości lasu oraz możliwie niskim poziomie szkód w uprawach rolnych.

       Łowiectwo w Polsce regulowane jest przez ustawę z 13 października 1995 r. „Prawo łowieckie". Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego i oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

       Cele gospodarki łowieckiej są ściśle określone w art. 3 ustawy „Prawo łowieckie".

1. Ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych.

2. Ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny.

3. Uzyskanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego.

4. Spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.

       Zasady gospodarki łowieckiej określają zasady działalności łowieckiej w zakresie ochrony, hodowli i pozyskania zwierzyny. Gospodarka ta prowadzona jest w obwodach łowieckich, przez dzierżawców lub zarządców w oparciu o roczne plany łowieckie, sporządzone przez dzierżawców lub zarządców obwodów po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta  miasta) i zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. W obwodach nie wydzierżawionych ( Ośrodki Hodowli Zwierzyny ), roczne plany łowieckie zatwierdza  Dyrektor Regionalnej Dyrekcji PGL LP.

       Nadleśnictwo Leżajsk prowadzi nadzór nad gospodarka łowiecką na czternastu obwodach łowieckich w ośmiu kołach łowieckich:

1.    Koło Łowieckie „Dzik" Leżajsk

2.    Koło Łowieckie „Wydra" Dębno

3.    Koło Łowieckie „Kuropatwa" Żołynia

4.    Koło Łowieckie „Ryś" Łańcut

5.    Koło Łowieckie „Polana" Nowa Sarzyna

6.    Koło Łowieckie „Bażant" Przeworsk

7.    Koło Łowieckie „Diana" Łańcut

8.    Koło Łowieckie „Towarzystwo Myśliwych" Rzeszów 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sadzenie lasu

Sadzenie lasu

W dniu 27.04.2018 w Nadleśnictwie Leżajsk odbyło się sadzenie lasu w ramach kampanii "1000 drzew na minutę" oraz uczczenia 100 lecia odzyskania niepodległości.

       Przewodnia myśl "1000 drzew na minutę" wynika z prostego przeliczenia. Lasy Państwowe sadzą co roku 500 mln drzew. Podzielenie 500 mln drzew na 365 dni w roku, następnie na 24 godziny i w końcu na 60 minut, daje liczbę 951. Tyle drzew mniej więcej sadzimy na minutę. Celem akcji było uświadomienie szerszej społeczności faktu, że Lasy Państwowe wywiązując się z ustawowego obowiązku zachowania ciągłości lasu corocznie odnawiają i zalesiają grunty w rozmiarze większym niż wycinają.

Sadzenie lasu zostało zorganizowane na terenie Leśnictwa Brzóza

W wspólnym sadzeniu lasu brali udział;
- Pracownicy Nadleśnictwa Leżajsk, 
- Komendanci Powiatowej Komendy Policji w Łańcucie oraz w Leżajsku,
- Komendanci Powiatowej Straży Pożarnej w Łańcucie oraz w Leżajsku,
- Przedstawiciele władz powiatu Łańcuckiego i leżajskiego,
- Dyrektor Regionalnej Dyrekcji łchrony Środowiska w Rzeszowie, 
- Przedstawiciele Gminy Żołynia, Leżajsk, Białobrzegi, Miasto Leżajsk
oraz pozostali którzy wyrazili chęć w wspólnym sadzeniu lasu, który będzie rósł na chwałę przyszłych pokoleń.

       Prace przebiegały w miłej sympatycznej atmosferze, zwieńczeniem był wspólny posiłek, gorąca grochówka z wojskowej kuchni polowej przygotowana przez OSP Laszczyny.