Asset Publisher Asset Publisher

70 lat Nadleśnictwa Leżajsk

W ciągu całego roku obchodzimy wiele wspaniałych jubileuszy. Celebrujemy je w mniejszym lub większym stopniu, ale nie ma chyba wdzięczniejszego niż ten, który obchodziły Lasy Państwowe, świętujące w bieżącym roku 90-lecie swego istnienia. Jubileusz to podwójny bowiem swoje święto miało także Nadleśnictwo Leżajsk, służące naszym pięknym lasom już od siedemdziesięciu lat.

„Natura jest świątynią, kędy słupy żywe, Niepojęte nam słowa wymawiają czasem. Człowiek wśród nich przechodzi jak symbolów lasem, One mu zaś spojrzenia rzucają życzliwe",  – Charles Baudelaire

       Wielkie świętowanie rozpoczęło się 2 października, nabożeństwem w Bazylice ZNMP. Pierwszy dzień obchodów jubileuszu upłynął pod znakiem emocji w związku z rozstrzygnięciem konkursów: poetyckiego, plastycznego i fotograficznego, zorganizowanych przez Miejskie Centrum Kultury - Dom Kultury  w Leżajsku i MCK- Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Wyspiańskiego, we współpracy z leżajskim Nadleśnictwem.

       Główne uroczystości, które miały miejsce nazajutrz, 3 października, sprawiły, że na sali widowiskowej MCK zasiedli znamienici goście: byli i obecni pracownicy Nadleśnictwa Leżajsk na czele z Zenonem Szkamrukiem, Nadleśniczym, Burmistrz Leżajska, przedstawiciele starostwa i służb mundurowych, delegacje z zaprzyjaźnionych Nadleśnictw, przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, a także wielu innych, którym przyszłość naszych lasów nie jest obojętna.

       Po wprowadzeniu Pocztu sztandarowego, na tle sygnału „Powitanie" wykonanego na rogu myśliwskim przez Tomasza Cebulę, uczestniczące w uroczystości zespoły:  grupa wokalna „Pałacyk Michla" oraz orkiestra kameralna zrzeszone w Stowarzyszeniu Młodych Artystów zaintonowały „Hymn Leśników polskich". Nim jednak nastąpiła część artystyczna, głos zabrali przedstawiciele poszczególnych instytucji, m.in.: zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Marek Marecki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk Zenon Szkamruk, Burmistrz Leżajska Piotr Urban, w-ce Starosta Leżajski Marek Kogut. Następnie zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać pięknej recytacji wiersza, który zwyciężył w jednym z konkursów, w wykonaniu prowadzącej część oficjalną Magdaleny Maruszak, a także obejrzeć krótki film, podsumowujący dziewięćdziesięcioletnią działalność Lasów Państwowych. Niezwykle ważnym momentem uroczystości było wręczenie Złotego Kordelasa Leśnika Polskiego, a otrzymał je Stanisław Rydzik. Kordelas jest najwyższym wyróżnieniem nadawanym leśnikom (i nie tylko), których wieloletnia praca w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju polskich lasów. Taka forma odznaczenia nawiązuje do honorowej i paradnej broni, noszonej przez leśników polskich w czasach II RP.  

       W koncercie, którego początkowa część obejmowała głównie pieśni z okresu Powstania Warszawskiego oraz utwory legionowe, partie solowe prezentowała m. in. Olga Ostasz.  Sposób  w jaki Olga wykonywała pieśni,  a zwłaszcza „Gdzie są kwiaty z tamtych lat" z repertuaru Sławy Przybylskiej wzruszyły słuchaczy do łez. W dalszej części występu młodzi artyści zaproponowali repertuar już nieco lżejszy. Skrzypaczki: Joanna Janowska - koncertmistrz  orkiestry wraz z niezwykle utalentowaną Patrycją Leniart, najmłodszym muzykiem w zespole  przypomniały rzewne, znane tango ze ścieżki dźwiękowej filmu „Zapach kobiety". Innym utworem instrumentalnym, cieszącym się wielką popularnością uraczyła wszystkich Iga Rzucidło. Wykonując na klarnecie „Polkę Dziadek" zdobyła spore uznanie słuchaczy tym bardziej, że w trakcie koncertu można było Igę usłyszeć również w partiach wokalnych, a także muzykującą (jako klarnecistka) w składzie orkiestry. O niezwykłych zdolnościach i umiejętnościach Igi Rzucidło świadczy też fakt, że zdarza się jej stanąć za pulpitem dyrygenckim. Niewątpliwie mocnym akcentem koncertu były utwory prezentowane przez Konrada Horoszko. Baryton, student wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach w sposób porywający wykonał przebój z repertuaru Jana Kiepury „Brunetki, blondynki". Prawdziwą charyzmę i głos ( czym ujął słuchaczy) Konrad  pokazał  również w „Gdybym był bogaczem" z musicalu „Skrzypek na dachu". Warto nadmienić, że dzień występu zapisze się dla zespołów Stowarzyszenia Młodych Artystów m. in. premierowym wykonaniem pieśni „Natalia", która to pieśń opowiada o niezwykłej urody warszawiance „bez pamięci uwielbianej przez cały batalion". Koncert zwieńczyły pieśni Czechów  i Słowaków. Te narodowe „perełki" naszych sąsiadów publiczność przyjęła z entuzjazmem.

       Na  uwagę zasługuje forma, w jakiej przedstawiono  ciekawy i  zróżnicowany repertuar koncertu. Przy prezentacji utworów  różniących się nie tylko przekazywaną treścią, stylistyką, ale też środkiem wykonawczym niezwykle ważnym jest, aby zaistniała pewna spójność. Słuchacz powinien odnieść wrażenie odbioru jakiejś całości, co sprawia, że przekaz sceniczny staje się bardziej czytelny. Jubileuszowy koncert uwzględniający repertuarowo także 70. rocznicę Powstania Warszawskiego i 100. rocznicę narodzenia się polskiej Kawalerii z pewnością te walory posiadał, a to głównie za sprawą prowadzącego Sebastiana Horoszko, który słowem wypełniał czas pomiędzy wykonywanymi utworami. Publiczność mogła usłyszeć nie tylko informacje dotyczące tego jak powstawały prezentowane pieśni, ale też zapoznać się z fragmentami życiorysów ich twórców. Przybliżone zostały także, zwłaszcza w przypadku wykonywanych pieśni żołnierskich, okoliczności często bardzo wzruszające, które towarzyszyły walkom wyzwoleńczym Polaków.           

       Przepiękna scenografia sali teatralnej i hallu, gdzie miał miejsce finał i wystawa pokonkursowa w dniu 02.10.2014 r. oraz sali widowiskowej – miejsca części oficjalnej i jubileuszowego koncertu to dzieło plastyczki MCK Jolanty Kędzierskiej. Koordynatorem zarówno konkursów jak i uroczystości jubileuszowych była Agnieszka Rydz – teatrolog MCK w Leżajsku.

       Praca leśnika to praca często w trudnych warunkach, ciężka, a chwilami także i niebezpieczna, lecz nie odstrasza to tych, dla których las jest nie tylko namacalną i naoczną potęgą natury, ale przede wszystkim wspólnym dobrem. A o tym powinniśmy pamiętać już wszyscy, bez wyjątku.

Natalia Nowicka

Skład zespołów: Grupa wokalnaPałacyk Michla: Ewelina Brudniak – gościnnie, wokalistka Meritum, Iga Rzucidlo, Olga Ostasz, Bartosz Zagaja, Konrad Horoszko.

Orkiestra Kameralna: flet - Agnieszka Stopa, klarnety - Iga Rzucidło, Jakub Koziarz, saksofon altowy – Dominika Baj, waltornia – Wiktor Janowski, trąbka – Mateusz Winiarski, puzon – Grzegorz Kycia, skrzypce I – Joanna Janowska- koncertmistrz, Małgorzata Pękala, Katarzyna Bednarz, Patrycja Pająk, skrzypce II – Patrycja Leniart, Jadwiga Koziarz, wiolonczela – Agnieszka Watras, kontrabas – Michał Stępak.

Realizacja dźwięku: Bartłomiej Urbański, Światło: Damian Dec, Kamera: Tomasz Pytko, Montaż filmu: Łukasz Dec, Projekcja filmu: Adam Kuźma.

Zapraszamy do obejrzenia koncertu