Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie Lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nie przekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć, określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049  mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:

-cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
-cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
-cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach,

Lasy Państwowe w coraz większym stopniu mechanizują prace leśne. W lesie pracuje coraz więcej maszyn, takich jak harwestery i forwardery. Podnoszą one ergonomię i wydajność prac z pozyskania drewna. Maszyny te są własnością jednostek LP lub zakładów usług leśnych, wykonujących zadania na zlecenie LP.

Darami lasu są także bardzo chętnie zbierane przez nas grzyby, których w polskich lasach rośnie ponad 1000 jadalnych gatunków.
W  lasach zbieramy również owoce borówki czernicy (zwanej czarną jagodą), borówki brusznicy,  jeżyny, maliny, róży, głogów, jarząbu pospolitego (popularnej jarzębiny czerwonej), żurawiny, bzu czarnego, orzechów laskowych i wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić. Warto pamiętać, że te wszystkie płody leśne każdy może swobodnie zbierać na własne potrzeby, oczywiście w sposób nie powodujący niszczenia grzybni, roślin i innych elementów środowiska przyrodniczego, w którym one występują.

Las wielu z nas kojarzy się z drzewkami bożonarodzeniowymi. Co roku do polskich domów na święta trafia ponad 200 tys. choinek z Lasów Państwowych. Pochodzą one ze specjalnie prowadzonych plantacji choinkowych lub z cięć pielęgnacyjnych wykonywanych w drzewostanach świerkowych. Obok świerka coraz większym zainteresowaniem cieszą się choinki sosnowe, które pozyskiwane są przy okazji wykonywania cięć pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach.

 

Zestawienie pozyskania w Nadleśnictwie Leżajsk na lata od 2012 do 2021.

Zadania obligatoryjne
1. Pozyskanie drewna w ilości :                              740 739 m3 grubizny netto,
w tym:
a) etat cięć w użytkowaniu rębnym :                      414 544 m3 grubizny netto
b) etat cięć w użytkowaniu przedrębnym:              11 248,06 ha
    o miąższości szacunkowej:                                 326 195 m3 grubizny netto

Zestawienie etatów wchodzących w skład etatu użytków głównych.

cięcia rębne                             493 544 m3 brutto
cięcia przedrębne                   408 081 m3 brutto
łącznie                                      901 625 m3 brutto

Realizacja cięć przedrębnych będzie się odbywać na podstawie wskazań gospodarczych zawartych w opisach taksacyjnych oraz danych zawartych w wykazie drzewostanów zaprojektowanych do użytkowania przedrębnego.

czyszczenia późne                434,75 ha
trzebież wczesna               1 664,31 ha
trzebież późna                   9 149,00 ha
Razem                                11 248,06 ha


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Praktyczne szkolenia dla drwali w Nadleśnictwie Leżajsk

Praktyczne szkolenia dla drwali w Nadleśnictwie Leżajsk

Po raz kolejny na naszym terenie w formie zawodów odbyło się praktyczne szkolenie dla Zakładów Usług Leśnych z zakresu przestrzegania przepisów BHP podczas pozyskania drewna w lesie.

W szkoleniu wzięło udział 17 pilarzy, którzy pokazywali swe umiejętności w 5 dziedzinach:

1. Ścinka drzew

2. Okrzesywanie drzew

3. Przygotowanie pilarki do pracy

4. Złożona przerzynka kłód

5. Dokładność przerzynki

Nad prawidłowym przebiegiem zmagań, bezpiecznym przebiegiem konkurencji oraz dokonywaniem pomiarów czuwał zespół oceniający złożony z pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa Leżajsk, którzy mierzyli i oceniali wykonywane czynności.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktów okazało się że najlepszym uczestnikiem został Pan Furgała Daniel reprezentujący  Zakład Usług Leśnych Robert Piętowski. Drugie miejsce na podium przypadło dla Pana Stanisława Muskus z Firmy „Dąb", oraz trzecie miejsce wywalczył Piotr Ważny z Zakładu Usług Leśnych Roman Pelc.

Najlepszymi umiejętnościami w ścince drzewa na dokładność wykazał się
Pan Zbigniew Pierczyk. Najwięcej punktów w drugiej konkurencji „okrzesywanie drzew" zdobył Pan Stanisław Muskus. W kategoriach przerzynki kłód na dokładność najlepszym zawodnikiem okazał się Piotr Ważny.   

Praktyczne szkolenia mają na celu nie tylko wykazanie się  umiejętnością pracy pilarką, dobrą zabawą i rywalizacją, ale przede wszystkim jest to doskonała okazja do podnoszenia umiejętności i kwalifikacji drwali - operatorów pilarek spalinowych. Szkolenie ma na celu, zapoznać uczestników  z bezpiecznymi i wydajnymi metodami pracy, podniesieniem rangi zawodu drwala, zapoznanie usługobiorców wykonujących prace w lesie z nowymi trendami w zakresie wyposażenia, narzędzi pomocniczych itd. oraz integracją Firm świadczących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Leżajsk.

Sponsorzy :

1. Marcin Siupka – Firma „Shindaiwa" – pilarka spalinowa

2. Nadleśnictwo Leżajsk

3. Zakłady Usług Leśnych

4. Produkcja wyrobów z drewna – Tadeusz Stachnio

4. Stolarstwo – Tomasz Wróbel

5. AS-SERWIS – Tomasz Gronowicz

6. ZOL Tarnobrzeg

7. STANGER

8. Moskilex

9 . Firma Bezpaw Paweł Filipczak

10. Firma „CECH"

 

Autor tekstu: Tomasz Cebula

Autor zdjęć: Tomasz Bełz