Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

 

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Leżajsk prowadzona jest na podstawie planu urządzenia lasu, sporządzonego na lata 2022-2031.

Obowiązujący Plan został zatwierdzony przez Ministra Środowiska, pismem DLŁ-WGL.8100.38.2022.LP z dnia 29 sierpnia 2022 roku.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wizyta Leśników z Nadleśnictwa Kolbuszowa

Wizyta Leśników z Nadleśnictwa Kolbuszowa

W dniu 18.07.2017 r. na terenie Nadleśnictwa Leżajsk przebywała ponad 30-osobowa grupa leśników z Nadleśnictwa Kolbuszowa z udziałem Nadleśniczego, Z-cy Nadleśniczego, Inżynierów nadzoru.

Wiodącym tematem, który był przyczyną spotkania w Leżajsku były szkody od pędraka, oraz skala zagrożenia upraw i młodników żerem pędraka. Spotkanie rozpoczęło się w biurze Nadleśnictwa od prezentacji na temat Nadleśnictwa i zagrożeń związanych z szkodami od pędraka oraz od imago w 2015 r. w okresie ostatniej rójki szczepów głównych.

W części terenowej zaprezentowano:

  1. Uprawę  3 - letnią w Leśnictwie Jelna, gdzie w oddz. 95Ac na powierzchni ok. 0,50 ha uszkodzone jest 100% sadzonek. Na powierzchni ok. 1,50 ha szkody są na poziomie ok. 30 %. Uprawę dwukrotnie w 2017 r. zabezpieczono Dursbanem.
  2. Na granicy uprawy i drzewostanu zaprezentowano nowy problem związany z ochroną lasu, a mianowicie wydzielający się posusz w wyniku żeru kornika ostrozębnego. Od początku roku w ramach ograniczania szkód od kornika pozyskano ok. 300 m3 drewna z drzew zaatakowanych przez kornika.
  3. Na sąsiedniej uprawie w oddziale 96a zaprezentowano „ wstępną fazę" szkód, szkody od żeru pędraka, szkody ujawniły się dopiero w miesiącu czerwiec / lipiec, po stwierdzeniu szkód, uprawę również zabezpieczono Dursbanem.
  4. Zaprezentowano walory przyrodnicze rezerwatu „Las Klasztorny", stanowiący fragment dawnej Puszczy Sandomierskiej, a prawnie chroniony już od 1923 r. z wiekowymi drzewami 200-400 letnie sosny, buki, jodły i dęby
  5. Pałacyk myśliwski Potockich w Julinie, który został wybudowany w 1880 r. i był własnością Ordynacji Potockich. Wybudowany z drewna w stylu Tyrolsko-Szwajcarskim. W okresie świetności gościł znakomitych gości, m.in. książe Stanisław Radziwiłł, arcyksiążę Franciszek Ferdynard, książe Kentu Jerzy, Prezydent Ignacy Mościcki, a 1996 Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej
  6. Bloki plantacji nasiennych założonych w latach 1992 – 1996, cztery plantacje nasienne w tym olchy, lipy, daglezji i sosny czarnej na łącznej powierzchni ok.20 ha.
  7. Ostatnim punktem wizyty była 1-roczna uprawa w Leśnictwie Czarna, gdzie skody szacowane są na poziomie 20 - 30 %. Powierzchnia była zabezpieczana w 2017 roku Dursbanem.
Wizyta zakończyła się podsumowaniem przy ognisku, gdzie wymieniono uwagi i dyskutowano nad przedstawionymi problemami.