Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

 

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Leżajsk prowadzona jest na podstawie planu urządzenia lasu, sporządzonego na lata 2022-2031.

Obowiązujący Plan został zatwierdzony przez Ministra Środowiska, pismem DLŁ-WGL.8100.38.2022.LP z dnia 29 sierpnia 2022 roku.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sadzenie lasu

Sadzenie lasu

W dniu 27.04.2018 w Nadleśnictwie Leżajsk odbyło się sadzenie lasu w ramach kampanii "1000 drzew na minutę" oraz uczczenia 100 lecia odzyskania niepodległości.

       Przewodnia myśl "1000 drzew na minutę" wynika z prostego przeliczenia. Lasy Państwowe sadzą co roku 500 mln drzew. Podzielenie 500 mln drzew na 365 dni w roku, następnie na 24 godziny i w końcu na 60 minut, daje liczbę 951. Tyle drzew mniej więcej sadzimy na minutę. Celem akcji było uświadomienie szerszej społeczności faktu, że Lasy Państwowe wywiązując się z ustawowego obowiązku zachowania ciągłości lasu corocznie odnawiają i zalesiają grunty w rozmiarze większym niż wycinają.

Sadzenie lasu zostało zorganizowane na terenie Leśnictwa Brzóza

W wspólnym sadzeniu lasu brali udział;
- Pracownicy Nadleśnictwa Leżajsk, 
- Komendanci Powiatowej Komendy Policji w Łańcucie oraz w Leżajsku,
- Komendanci Powiatowej Straży Pożarnej w Łańcucie oraz w Leżajsku,
- Przedstawiciele władz powiatu Łańcuckiego i leżajskiego,
- Dyrektor Regionalnej Dyrekcji łchrony Środowiska w Rzeszowie, 
- Przedstawiciele Gminy Żołynia, Leżajsk, Białobrzegi, Miasto Leżajsk
oraz pozostali którzy wyrazili chęć w wspólnym sadzeniu lasu, który będzie rósł na chwałę przyszłych pokoleń.

       Prace przebiegały w miłej sympatycznej atmosferze, zwieńczeniem był wspólny posiłek, gorąca grochówka z wojskowej kuchni polowej przygotowana przez OSP Laszczyny.