Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zawody drwali

Zawody drwali

Po raz trzeci na naszym terenie odbyły się zawody drwali.

Do zawodów stawiło się 12 pilarzy, którzy pokazywali swe umiejętności w 5 konkurencjach:
 
1. Ścinka drzew
2. Okrzesywanie drzew
3. Przygotowanie pilarki do pracy
4. Złożona przerzynka kłód
5. Dokładność przerzynki
 
Nad prawidłowym przebiegiem zmagań, bezpiecznym przebiegiem konkurencji oraz dokonywaniem pomiarów z przebiegu konkurencji czuwał zespół oceniający złożony z pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa Leżajsk, którzy mierzyli i oceniali wykonywane czynności.
 
Po zakończeniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktów okazało się że najlepszym zawodnikiem był Pan Stanisław Muskus reprezentujący  Zakład Usług Leśnych „DĄB". Drugie miejsce na podium przypadło dla Pana Romana Pelc z Zakładu Usług Leśnych Roman Pelc oraz trzecie miejsce wywalczył  Pan Stanisław Bigas z Zakładu Usług Leśnych i Budowlanych Stanisław Bigas
 
Zawody drwali na celu mają nie tylko wykazanie się  umiejętnością pracy pilarką, dobrą zabawą i rywalizacją, ale również podniesieniem umiejętności i kwalifikacji drwali - operatorów pilarek spalinowych, upowszechnieniem bezpiecznych i wydajnych metod pracy, podniesieniem rangi zawodu drwala, zapoznanie usługodawców wykonujących prace w lesie z nowymi trendami w zakresie wyposażenia, narzędzi pomocniczych itd. oraz integracją Firm świadczących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Leżajsk.
 
Zawody przebiegały w miłej, przyjemnej atmosferze i zakończyły się koleżeńskim spotkaniem przy wspólnym ognisku z pieczeniem kiełbasek.  
 
Sponsorzy Zawodów:
1. Nadleśnictwo Leżajsk
2. Zakłady Usług Leśnych
3. Stolarstwo – Tomasz Wróbel
4. AS-SERWIS – Tomasz Gronowicz
5. ZOL Tarnobrzeg
6. Dilstein