Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprzedaż choinek

Sprzedaż choinek

Choinka od Leśnika

       Nadleśnictwo Leżajsk w dniu 11.12.2015 r. rozpoczęło, coroczną akcję sprzedaży choinek. W tym roku oferujemy drzewka następujących gatunków:

- Świerk pospolity (Picea abies)

- Jodła pospolita (Abies alba)

- Jodła Kaukaska (Abies nordmanniana)

- Sosna pospolita (Pinus sylvestris)

    Cóż byłyby to za Święta Bożego Narodzenia, bez jemioły i pachnącego sianka wigilijnego, dlatego każdy kto odwiedzi i zakupi choinkę, otrzyma od Nadleśnictwa świąteczny upominek w postaci gałązki jemioły i symbolicznego sianka. 

    Wiele osób zastanawia się, „co zrobić z choinką po świętach ?". Zupełnie za darmo możemy skorzystać z oferty Nadleśnictwa Leżajsk, z poczuciem, że ekologicznie zakończyliśmy Boże Narodzenie. Choinki zostaną poddane recyklingowi. W konsekwencji powstanie z nich kompost, który zostanie wykorzystany do produkcji nowych sadzonek na szkółce leśnej.

    Choinki będzie można składować, od nowego roku na parkingu przy Nadleśnictwie Leżajsk.

    Pamiętajmy tylko o zdjęciu wszelkich ozdób z naszego drzewka :)

Cennik