Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leżajsk na sportowo

Leżajsk na sportowo

W dniu 8 marca br. na terenie Nadleśnictwa Oleszyce odbyły się halowe rozgrywki w piłkę nożną o „Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Oleszyce". W zawodach wzięło udział siedem zespołów reprezentujących następujące Nadleśnictwa: Bircza, Jarosław, Lubaczów, Lesko, Leżajsk, Oleszyce, Tuszyma.

Na wstępie Nadleśniczy Waldemar Cisek, powitał wszystkich uczestników zawodów, kapitanowie drużyn rozlosowali miejsca w grupie, następnie przystąpiono do rozgrywek. Po emocjonujących meczach w grupach, do  pół-finałów zakwalifikowały się reprezentacje Nadleśnictw: Leżajsk – Bircza oraz Lesko – Tuszyma.

W meczu o trzecie miejsce zagrały drużyny z Birczy i Leska, w którym Nadleśnictwo Lesko odniosło zwycięstwo.

Mecz finałowy rozegrały Nadleśnictwa Leżajsk i Tuszyma. Ostatni mecz tego turnieju był niezwykle emocjonujący i zakończył się zwycięstwem 2 : 3 dla Tuszymy. Cały turniej przebiegał w koleżeńskiej atmosferze, a sportowej rywalizacji towarzyszył doping kibiców.