Asset Publisher Asset Publisher

Zarządzenie nr 14/2020

N.0210.1.14.2020                                                                                 

Leżajsk, dnia 14 lipca 2020 r.

Zarządzenie nr 14/2020

Nadleśniczego Nadleśnictwa Leżajsk

z dnia 14 lipca 2020 r.

 

w sprawie udostępniania liniowych/powierzchniowych/punktowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych w Nadleśnictwie Leżajsk

 

na podstawie art. 35 Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2020, poz. 6,148) w związku z § 22 ust. 3 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych Leśnictwa z 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, co następuje:

§ 1

Zarządzam zasady korzystania z liniowych/powierzchniowych/punktowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych w Nadleśnictwie Leżajsk.

§ 2

Zasady korzystania z liniowych/powierzchniowych/punktowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych w Nadleśnictwie Leżajsk określają regulaminy stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§ 3

Regulaminy, o których mowa w § 2 niniejszego zarządzenia, podlegają publikacji na stronie internetowej: www.lezajsk.krosno.lasy.gov.pl .

§ 4

Powierzam służbie terenowej przeprowadzenie minimum dwa razy w roku przeglądów ww. obiektów w terminach 01.04 - 30.04 oraz 01.09 - 30.09. W trakcie przeglądów należy dokonywać oceny bezpieczeństwa, stanu i prawidłowego użytkowania obiektów. Potwierdzeniem przeprowadzenia przeglądu jest sporządzenie stosownej notatki służbowej stanowiącej załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.

Osobą odpowiedzialną za kontrolę merytoryczną i archiwizowanie dokumentacji jest pracownik ds. edukacji i udostępniania lasu.

§ 6

Za wszelkie zdarzenia i wypadki na terenie liniowych/powierzchniowych/punktowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych ponosi odpowiedzialność ich użytkownik lub organizator turystyki. Zakres wzajemnych praw i obowiązków określają każdorazowo postanowienia umów cywilnych dzierżawy lub najmu oraz przepisy prawa powszechnie obowiązującego.

§ 7

Załączniki wymienione w treści zarządzenia stanowią integralną jego część.

§ 8

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem: 14.07.2020 r.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rozpoczęły się toki głuszców w Ośrodku Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk

Rozpoczęły się toki głuszców w Ośrodku Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk

Okres toków to czas od marca do maja.

       Samiec w tym okresie rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę i stroszy skrzydła, wydaje odgłos składający się z czterech części: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie, podczas ostatniej fazy głuchnie, stąd nazwa głuszec.

       W hodowli kury wybierają najpiękniejszego koguta poprzez małe przejścia między boksami, koguty natomiast są odizolowane od siebie aby nie dochodziło do walk. Dobór samca przez kury jest kontrolowany, aby nie dochodziło do zawężenia puli genetycznej, co może powodować chów wsobny i deformacje morfologiczne.

       W bieżącym roku powstanie stado podstawowe linii z Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich, utworzone będzie z potomstwa koguta i kury - ptaków przekazanych z Nadleśnictwa Janów Lubelski ze środowiska naturalnego. Ptaki te w środowisku naturalnym cechowały się nietypowym behawiorem – były niepłochliwe, co mogło doprowadzić do ich śmierci.

       W Lasach Państwowych są prowadzone trzy ośrodki hodowli głuszca w Nadleśnictwach Wisła, Leżajsk i Głęboki Bród.

       Hodowla wolierowa głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk jest prowadzona od 1994 r., obecnie stado podstawowe składa się z 15 kur i 8 kogutów w latach 2013 – 2016 do środowiska leśnego na teren Lasów Państwowych wsiedlonych zostało 78 ptaków.

       W roku 2017 planuje się odchować 60 szt. ptaków – około 50 szt. z przeznaczeniem do wsiedleń, pozostałe ptaki wejdą w skład stad hodowlanych.